Good Humor Ice Cream & Frozen Desserts Strawberry Shortcake Bar
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.79g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.79g |
| Saturated Fat | 6.25g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 38.8923459863099% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 38.9% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 14 |
| Sodium | 107mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 107mg |
| Sugars | 19.64g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.64g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Häagen Dazs Haagen Dazs Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 18.70)
- Rians Les Choux Façon Profiteroles (Similarity score: 18.76)
- Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 20.84)
- Chocolate Eclair Ice Cream (Similarity score: 21.46)
- Kroger Kroger, Deluxe Ice Cream, Triple Brownie (Similarity score: 21.69)
- Bing Cherry Pie (Similarity score: 22.01)
- Bassetts Bassetts, Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 23.18)
- Sunnyside Farms, Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 23.50)
- Strawberry Rhubarb Pie (Similarity score: 23.85)
- Friendly's Friendly's, Premium Ice Cream, Peanut Butter Cup (Similarity score: 24.39)
- Coupe Profiteroles Caramel (Similarity score: 24.70)
- Ice Cream (Similarity score: 25.86)
- Chocolate Moose Tracks Premium Ice Cream, Chocolate Moose Tracks (Similarity score: 26.13)
- King Size Cone (Similarity score: 26.22)
- Perry's Ice Cream Co Inc Escapes Ice Cream (Similarity score: 26.33)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Strawberry Puree
- E330
- E471
- E410
- E412
- Natural And Artificial Flavouring
- E129
- E202
- E150a
- Retinyl Palmitate
- Cake Crunch
- Corn Syrup
- Water
- Sugar
- Palm Oil
- Soya Oil
- Coconut Oil
- Less Than 2% Of
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)