Good Humor, Unilever Frozen oreo dessert bar
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1205kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1205kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.74g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.74g |
| Saturated Fat | 6.85g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 45.45454545454545% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.5% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 14 |
| Sodium | 137mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 137mg |
| Sugars | 23.29g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry's, Ice Cream, Bourbon Pecan Pie (Similarity score: 10.96)
- Wells' Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 11.84)
- Publix Ice Cream (Similarity score: 12.22)
- Limited Batch Buttery Brown Sugar Ice Cream With Pecans, Sticky Bun Dough & A Cream Cheese Frosting Swirl, Pecan Sticky Buns (Similarity score: 12.46)
- Biscoff Chocolate Brownies Ice Cream (Similarity score: 14.43)
- Auchan Tiramisu Au Mascarpone Spéculoos (Similarity score: 14.61)
- Sanders Super Premium Fountain Ice Cream (Similarity score: 14.69)
- Blue Bunny, Wells Enterprise Inc Blue Bunny, Ice Cream, Peanut Butter Party, Peanut Butter Party (Similarity score: 14.98)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Peanut Butter Party Peanut Butter Ice Cream Peanut Butter And Fudge Swirls Peanut Butter Cups (Similarity score: 15.26)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Peanut Butter Party Ice Cream (Similarity score: 15.83)
- Tops Ice Cream Sandwiches, Mint Chip (Similarity score: 21.86)
- Hill Country Fare Sandwiches (Similarity score: 21.86)
- Peanut Butter Filled Stars In Chocolate Ice Cream With A Peanut Butter Swirl (Similarity score: 22.08)
- Haagen Dazs Pot Crème Glacée Vanilla Pecan (Similarity score: 22.15)
- Extra Indulgent Crunchy Peanut Butter Ice Cream (Similarity score: 22.65)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E412
- E410
- Natural And Artificial Flavouring
- E150a
- Retinyl Palmitate
- Oreo Crunch
- Milk Chocolate Flavored Coating
- Sugar
- Corn Syrup
- Oreo Cookie Pieces
- Coconut Oil
- Less Than 2% Of
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)