Blue Bunny, Wells Enterprise Inc. Blue bunny, ice cream, peanut butter party, peanut butter party
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.19g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.19g |
| Saturated Fat | 7.79g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 46.14928909952607% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.1% |
| Saturated Fat Value | 7.8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 143mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 143mg |
| Sugars | 22.08g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Peanut Butter Party Peanut Butter Ice Cream Peanut Butter And Fudge Swirls Peanut Butter Cups (Similarity score: 2.71)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Peanut Butter Party Ice Cream (Similarity score: 7.17)
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry's, Ice Cream, Bourbon Pecan Pie (Similarity score: 11.75)
- Sanders Super Premium Fountain Ice Cream (Similarity score: 12.66)
- Vanilla Ice Cream With Chocolate Sandwich Cookies & Chocolate Cookie Swirls, Vanilla (Similarity score: 14.39)
- Marie Callender's Frozen Pie Dessert, Dutch Apple, 42 Ounce (Similarity score: 14.54)
- Claim Jumper Dutch Apple Pie, 42 Oz (Similarity score: 14.54)
- Good Humor, Unilever Frozen Oreo Dessert Bar (Similarity score: 14.98)
- Baskin Robbins Ice Cream (Similarity score: 15.67)
- Peanut Butter Belles Ice Cream, Peanut Butter Belles (Similarity score: 16.05)
- Wells' Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 16.81)
- Häagen Dazs Triple Sensations (Similarity score: 16.87)
- Peanut Butter Filled Stars In Chocolate Ice Cream With A Peanut Butter Swirl (Similarity score: 17.18)
- Auchan Tiramisu Au Mascarpone Spéculoos (Similarity score: 17.41)
- Hood Ice Cream (Similarity score: 18.53)
Ingredients List
- Cream
- Corn Syrup
- Contains 1% And Less Of Carob Bean Gum
- E412
- E407
- E471
- Cellulose Gel
- E466
- Milk
- Buttermilk
- Whey
- Sugar
- Peanut Butter Flavor Base And Swirl
- Fudge Swirl
- Peanut Butter Cups
- Skimmed Milk
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)