Auchan Tiramisu au mascarpone spéculoos
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.3g |
| Saturated Fat | 4.4g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 44.00000000000001% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 44% |
| Saturated Fat Value | 4.4g |
| Score | 12 |
| Sodium | 132mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 132mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Biscoff Chocolate Brownies Ice Cream (Similarity score: 11.39)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Peanut Butter Party Ice Cream (Similarity score: 12.91)
- Sanders Super Premium Fountain Ice Cream (Similarity score: 13.31)
- Interspar Plunder Mit Erdbeeren (Similarity score: 13.70)
- Good Humor, Unilever Frozen Oreo Dessert Bar (Similarity score: 14.61)
- Publix Ice Cream (Similarity score: 15.34)
- Rocky Mountain Pies Four Seasons Pie (Similarity score: 16.55)
- Blue Bunny, Wells Enterprise Inc Blue Bunny, Ice Cream, Peanut Butter Party, Peanut Butter Party (Similarity score: 17.41)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Peanut Butter Party Peanut Butter Ice Cream Peanut Butter And Fudge Swirls Peanut Butter Cups (Similarity score: 17.82)
- Wells' Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 18.62)
- Limited Batch Buttery Brown Sugar Ice Cream With Pecans, Sticky Bun Dough & A Cream Cheese Frosting Swirl, Pecan Sticky Buns (Similarity score: 20.51)
- Toffee Wine Peanut Butter Ice Cream (Similarity score: 21.62)
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry's, Ice Cream, Bourbon Pecan Pie (Similarity score: 22.18)
- Strudel (Similarity score: 22.26)
- Paris Brest (Similarity score: 22.67)
Ingredients List
- Alcohol
- Thickener
- E415
- Emulsifier
- Corn Starch
- Flavouring
- Speculoos
- Sugar
- Colza Oil
- Palm Oil
- Glucose Syrup
- Soya Flour
- Raising Agent
- Salt
- Cinnamon
- Glucose Syrup
- Sugar
- Alcohol
- Instant Coffee
- Flavouring
- Cocoa Powder
- Mascarpone
- Coconut Oil
- Sugar
- Egg Yolk
- Marsala Wine
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)