Dessert cones, caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1017kj (244 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1017kj (244 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 5.41g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 66.70776818742294% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 5.4g |
| Score | 13 |
| Sodium | 95mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 95mg |
| Sugars | 27.03g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hy Vee Inc Cake & Ice Cream Vanilla Frosting Flavored Premium Ice Cream Swirled With Cake Pieces And Candy Sprinkles (Similarity score: 9.74)
- Ice Cream (Similarity score: 9.74)
- Gelatelli Cookie Dough (Similarity score: 11.10)
- Old Fashioned Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 11.50)
- Ice Cream (Similarity score: 12.21)
- Good Humor, Unilever Giant King Cone (Similarity score: 12.37)
- Kemps Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 13.02)
- Private Selection Ice Cream (Similarity score: 13.24)
- Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 13.81)
- Friendly's Original Caramel Vanilla Ice Cream Topped With Caramel, Whipped Topping & Chocolate Chips (Similarity score: 14.79)
- Caramel Toffee Crunch Ice Cream, Caramel Toffee Crunch (Similarity score: 14.92)
- Hy Vee Inc Say Cheese, Cheesecake Strawberry Cheesecake Ice Cream With Strawberry Flavored Revel And Graham Crunch (Similarity score: 14.92)
- Tillamook Really Creamy Ice Cream (Similarity score: 15.23)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 15.34)
- Tillamook Ice Cream (Similarity score: 15.50)
Ingredients List
- Dairy Product Solids
- Water
- Sweetened Condensed Milk
- Cocoa Processed With Alkali
- Buttermilk
- Propylene Glycol Monostearate
- E412
- Cellulose Gel
- Butter
- Monoglycerides
- E410
- Skimmed Milk
- E466
- Natural Flavouring
- Cone
- Sugar
- Cream
- Corn Syrup
- Cone Coating
- Caramel Topping
- Maltodextrins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)