Homemade, United Dairy Farmers Sweet Cream Ice Cream With Swirls Of Sea Salt
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1027kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1027kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.64g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.64g |
| Saturated Fat | 7.27g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 66.63611365719522% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 7.3g |
| Score | 17 |
| Sodium | 129.32mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 129.3mg |
| Sugars | 30.91g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- United Dairy Farmers Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 4.32)
- Real Premium Crushed Creme Filled Chocolate Cookies Dunked In Classic Vanilla Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 14.51)
- Food Club Candy Bar Overload Caramel Flavored Ice Cream, Nougat Swirls & Tasty Caramel & Chocolate Covered Peanuts, Candy Bar Overload (Similarity score: 18.26)
- Casper's Ice Cream Co Inc Casper's, Fat Boy, Ice Cream Sandwich, Key Lime Pie Wich (Similarity score: 18.71)
- Jymy Jymy Tuplasuklaa (Similarity score: 19.97)
- Ja! Ja! Mini Classic Mix 12 Stück (Similarity score: 20.02)
- Candy Bar Nougat Ice Cream With Caramel Swirl, Peanuts And Fudge Chunks, Candy Bar (Similarity score: 20.37)
- Little Moons Mochi Glacé Caramel Beurre Salé (Similarity score: 21.02)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 21.76)
- Casper's Ice Cream Inc Ice Cream Sandwich, Pumpkin Spice (Similarity score: 23.00)
- Ice Cream (Similarity score: 23.22)
- Churn Peanut Butter Cup Vanilla Premium Ice Cream Swirled With Fudge, Peanut Butter And Chunks Of Peanut Butter Cups (Similarity score: 23.23)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Super Chunky Cookie Dough Ice Cream, Super Chunky Cookie Dough (Similarity score: 23.56)
- Snickerdoodle Cheesecake Swirl Ice Cream (Similarity score: 24.20)
- Lotus Hoorntje (Similarity score: 24.49)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Stabiliser
- Sugar
- Cream
- Salty Caramel
- Caramel Truffle
- Corn Syrup
- Pasteurised Egg Yolk
- Brown Sugar
- Butter
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)