Little Moons Mochi glacé Caramel beurre salé
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1038kj (249 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1038kj (249 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.6g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.6g |
| Saturated Fat | 5.5g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 61.79775280898876% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.8% |
| Saturated Fat Value | 5.5g |
| Score | 14 |
| Sodium | 136mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 136mg |
| Sugars | 27g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vanilla Cake & Cookie Dough Frozen Dessert, Vanilla (Similarity score: 12.42)
- Carrefour Entremets Noisette (Similarity score: 14.68)
- Hudsonville, Hudsonville Creamery & Ice Cream Co Chocolate Mousse Ice Cream With Dark Chocolate Flakes (Similarity score: 15.38)
- Caramel Ice Cream Topped With Caramel Sauce, Caramel Filled Cows And Chocolaty Chunks Cow Tracks (Similarity score: 16.42)
- Publix Super Markets Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 16.73)
- Lotus Hoorntje (Similarity score: 17.22)
- Cheesecake Ice Cream With Strawberry Sauce Swirl (Similarity score: 17.29)
- Slice Mmms Traditional Ice Cream Roll (Similarity score: 17.88)
- Real Premium Salted Caramel & Truffles Ice Cream, Salted Caramel & Truffles (Similarity score: 19.24)
- Thiriet Éclairs Au Café (Similarity score: 19.62)
- Phin & Phebes Ice Cream, Toasted Green Tea (Similarity score: 20.23)
- Candy Bar Nougat Ice Cream With Caramel Swirl, Peanuts And Fudge Chunks, Candy Bar (Similarity score: 20.70)
- Conditorei Coppenrath & Wiese Coppenrath & Wiese Schwarzwälder Kirsch (Similarity score: 20.88)
- Homemade, United Dairy Farmers Sweet Cream Ice Cream With Swirls Of Sea Salt (Similarity score: 21.02)
- Real Premium Crushed Creme Filled Chocolate Cookies Dunked In Classic Vanilla Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 21.10)
Ingredients List
- Fresh Milk
- Skimmed Milk Powder
- Himalayan Sea Salt
- Tapioca Flour
- Emulsifier
- Stabiliser
- Salt
- Soya
- Trehalose Is A Source Of Glucose
- Cream
- Sugar
- Rice Flour
- Water
- Brown Sugar
- Trehalose
- Caramel Paste
- Glucose Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)