JA! JA! Mini Classic-Mix 12 Stück
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1020kj (244 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1020kj (244 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 11.4g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 70.37037037037037% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70.4% |
| Saturated Fat Value | 11.4g |
| Score | 18 |
| Sodium | 128mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 128mg |
| Sugars | 20.4g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 13.29)
- Casper's Ice Cream Co Inc Casper's, Fat Boy, Ice Cream Sandwich, Key Lime Pie Wich (Similarity score: 17.74)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 18.47)
- Brunch,savencia Zarte Blute (Similarity score: 18.68)
- United Dairy Farmers Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 18.74)
- Jymy Jymy Tuplasuklaa (Similarity score: 19.37)
- Food Club Candy Bar Overload Caramel Flavored Ice Cream, Nougat Swirls & Tasty Caramel & Chocolate Covered Peanuts, Candy Bar Overload (Similarity score: 19.64)
- Carmel Caribou (Similarity score: 19.68)
- Homemade, United Dairy Farmers Sweet Cream Ice Cream With Swirls Of Sea Salt (Similarity score: 20.02)
- Yuengling's Yuengling's, Ice Cream, Sea Salt Caramel Swirl (Similarity score: 20.74)
- Yuengling's Yuengling's, Ice Cream (Similarity score: 20.74)
- Real Premium Crushed Creme Filled Chocolate Cookies Dunked In Classic Vanilla Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 21.41)
- Snickerdoodle Cheesecake Swirl Ice Cream (Similarity score: 23.10)
- Franprix Tarte Framboises (Similarity score: 23.10)
- Turkey Hill Chocolate Chip Cookie Dough Original Recipe Ice Cream (Similarity score: 23.89)
Ingredients List
- Emulsifier
- Stabiliser
- Bourbon Vanilla Extract
- Sugar
- Vegetable Fat
- Glucose
- Fructose Syrup
- Butterfat
- Cocoa Paste
- Almond
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)