Honey mustard sauce
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1071kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1071kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.2g |
| Saturated Fat | 2.3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 15.646258503401361% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.6% |
| Saturated Fat Value | 2.3g |
| Score | 7 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 8g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- L Assiette Bleue Filet De Cabillaud (Similarity score: 18.73)
- Tesco Tesco Cajun Chicken Wrap (Similarity score: 20.21)
- French Toast Bagels (Similarity score: 20.60)
- Italian Pasta Salad (Similarity score: 20.60)
- Italian Pasta Salad (Similarity score: 20.60)
- Ravioli Au Boeuf Colomba (Similarity score: 21.81)
- Ravioli Au Boeuf (Similarity score: 22.14)
- Colomba Ravioli Au Boeuf (Similarity score: 22.14)
- Hummus Caril E Açafrão (Similarity score: 22.66)
- Lipari Foods Operating Company Llc Peach Pie (Similarity score: 23.02)
- Asda Houmous (Similarity score: 23.96)
- Chicken Taquitos (Similarity score: 23.98)
- Terrine De Sardines Aux Tomates (Similarity score: 24.60)
- 365 Everyday Value,whole Foods Market Inc 365 Everyday Value, Chicken Taquitos (Similarity score: 25.21)
- Crêpes Moelleuses Sucrées (Similarity score: 26.22)