Hummus caril e açafrão
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1059kj (254 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1059kj (254 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.4g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.4g |
| Saturated Fat | 2.4g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 11.428571428571429% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.4% |
| Saturated Fat Value | 2.4g |
| Score | 4 |
| Sodium | 204.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 204mg |
| Sugars | 0.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fairway Pesto Alla Genovese (Similarity score: 16.95)
- Tesco French Fries (Similarity score: 17.22)
- Iceland Sweet Chilli Houmous (Similarity score: 17.86)
- Chicken &chorizo Empanadas (Similarity score: 19.58)
- Mavrommatis Pita Pain Libanais Complet (Similarity score: 20.01)
- Franprix Baguette (Similarity score: 21.32)
- Wholemale Pita Bread (Similarity score: 22.08)
- Honey Mustard Sauce (Similarity score: 22.66)
- Au Frisson Normand Confiture De Lait Au Beurre Salé (Similarity score: 22.79)
- Tesco Tesco Cajun Chicken Wrap (Similarity score: 23.14)
- Papa John's Salad & Produce Tuna Penne Pasta Salad (Similarity score: 23.33)
- Papa John's Salads & Produce Pasta Salad (Similarity score: 23.33)
- L Assiette Bleue Filet De Cabillaud (Similarity score: 24.68)
- Terrine De Thon Aux Oignons (Similarity score: 24.97)
- Soft Pretzel Appetizer, Soft Pretzel (Similarity score: 25.35)