Lipari Foods Operating Company Llc Peach Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1079kj (258 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1079kj (258 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 10 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.7199999999999998g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.72g |
| Saturated Fat | 3.52g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 24.581005586592177% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 24.6% |
| Saturated Fat Value | 3.5g |
| Score | 8 |
| Sodium | 202mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 202mg |
| Sugars | 10.56g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10.56g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Honey Mustard Sauce (Similarity score: 23.02)
- L'apéro Du Poissonnier Cake Au Saumon Et Aux Crevettes Nordiques (Similarity score: 23.27)
- Terrine De Sardines Aux Tomates (Similarity score: 25.15)
- Arancini, Gouda & Mozzarella (Similarity score: 25.99)
- French Toast Bagels (Similarity score: 26.97)
- Delhaize (Similarity score: 28.27)
- Becel Becel Light Beurre (Similarity score: 28.43)
- Carrefour Eclairs Au Chocolat (Similarity score: 29.26)
- Ravioli Au Boeuf Colomba (Similarity score: 29.50)
- Colomba Ravioli Au Boeuf (Similarity score: 29.73)
- Ravioli Au Boeuf (Similarity score: 29.73)
- L Assiette Bleue Filet De Cabillaud (Similarity score: 29.93)
- Schnucks Italian Pasta Salad (Similarity score: 30.10)
- 365 Everyday Value,whole Foods Market Inc 365 Everyday Value, Chicken Taquitos (Similarity score: 30.23)
- Italian Pasta Salad (Similarity score: 30.58)
Ingredients List
- Peach
- Preservative
- Wheat Flour
- Pie Shortening
- Water
- Sugar
- Modified Corn Starch
- Dextrose
- Salt
- E422
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)