Honey pumpkin goat cheese ravioli roasted pumpkin blended with goat cheese, honey & the perfect amount of pumpkin spices
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 920kj (220 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 920kj (220 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 4.166666666666667 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 4.2 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 8g |
| Saturated Fat | 2.5g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 2.5g |
| Score | 0 |
| Sodium | 180mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 180mg |
| Sugars | 3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ravioli Roma Tomatoes, Chopped Basil & Fresh Mozzarella Pearls In Thin Pasta, Tomato Basil & Mozzarella (Similarity score: 21.40)
- Hannaford Cheese Ravioli (Similarity score: 22.20)
- Food Lion Cheese Ravioli (Similarity score: 22.20)
- Butternut Squash Ravioli (Similarity score: 22.24)
- Leclerc Crêpes Natures (Similarity score: 26.74)
- Ravioli (Similarity score: 27.03)
- Dia Burger Meat Vacuno (Similarity score: 27.36)
- Poularde Farcie Aux Morilles Et Au Jaune (Similarity score: 28.86)
- Nuovo Pasta Tender Spinach, Whipped Potatoes & Cheddar Cheese In A Pierogi Shell (Similarity score: 29.18)
- Crêpe Nature (Similarity score: 29.71)
- Cheese Ravioli (Similarity score: 30.22)
- Cheese Ravioli (Similarity score: 30.22)
- Cheese Ravioli (Similarity score: 30.22)
- Leclerc Crepes (Similarity score: 30.35)
- Lactal Pan Con Salvado (Similarity score: 30.57)
Ingredients List
- Filling
- Egg
- Parsley
- Cinnamon
- Allspice
- Sage
- Annatto Oil
- Black Pepper
- Clove
- White Pepper
- Nutmeg
- Goat Cheese
- Pasta
- Water
- Egg
- E160ai
- Annatto Oil
- Ricotta
- Bread Crumbs
- Mozzarella
- Canola Oil
- Honey
- Molasses
- Sea Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)