Hoogvliet Gemengt gehakt
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 970kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 970kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17.8g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17.8g |
| Saturated Fat | 7.9g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 41.798941798941804% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 41.8% |
| Saturated Fat Value | 7.9g |
| Score | 5 |
| Sodium | 144mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 144mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Steaks Hachés (Similarity score: 14.25)
- U Ribs Porc Marinade Barbecue (Similarity score: 14.40)
- Steak, Mushroom And Merlot Pie (Similarity score: 18.55)
- Single Plant Based Patty Uncut Burger (Similarity score: 21.63)
- Les Mouettes D'arvor Rillettes De Thon Au Fromage Frais (Similarity score: 23.71)
- Jacques Gonidec Rillettes De Thon (Similarity score: 24.70)
- Andalos Pain Pita (Similarity score: 28.58)
- Inalecsa Tostitos (Similarity score: 29.91)
- Notco Not Burger (Similarity score: 31.70)
- Corn Tortillas (Similarity score: 32.15)
- Ametller Origen Raviolis Carbassa (Similarity score: 32.26)
- Good & Delish Toasted Ice Cream (Similarity score: 32.30)
- Nolo Frères Quenelles De Brochet (Similarity score: 32.42)
- Nolo Frères Quenelles De Volaille (Similarity score: 32.42)
- Roberto Ravioli Épinards Et Ricotta (Similarity score: 32.49)