Les Mouettes d'Arvor Rillettes de Thon au fromage frais
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 969kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 969kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17.5g |
| Saturated Fat | 6.3g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 37.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 37.5% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 4 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Jacques Gonidec Rillettes De Thon (Similarity score: 8.49)
- U Ribs Porc Marinade Barbecue (Similarity score: 13.57)
- Maître Coq Rôti De Chapon (Similarity score: 20.39)
- White Meat Chicken, Red Onions, Cilantro, Reduced Fat Mozzarella Cheese In A Tangy Bbq Sauce On A Thin Crust Pizza (Similarity score: 23.70)
- Hoogvliet Gemengt Gehakt (Similarity score: 23.71)
- Ravioli Au Jambon (Similarity score: 25.90)
- Andalos Pain Pita (Similarity score: 27.46)
- Steak, Mushroom And Merlot Pie (Similarity score: 27.47)
- Coquelicot Provence 250g Ravioli Frais Boeuf Et Petits Legumes (Similarity score: 28.48)
- Notco Not Burger (Similarity score: 28.59)
- Muffins Anglais (Similarity score: 29.70)
- Hoa Nam Brioches Au Porc Laqué ( Cuites À La Vapeur ) Surgelées (Similarity score: 31.98)
- Terrine Campagnarde Forestière (Similarity score: 31.98)
- Antica Julia Ravioli Integrali Con Ripieno Di Ceci (Similarity score: 32.13)
- Charal Carpaccio Parmesan (Similarity score: 32.40)
Ingredients List
- Tuna
- Chives
- Stabiliser
- Milk
- Sulfite
- Soft White Cheese
- Fresh Cream
- Sunflower Oil
- Water
- Garlic Paste
- Salt
- Spice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)