Horchata rice milk & cinnamon frozen dessert with snickerdoodle cookies sandwich
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1201kj (288 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1201kj (288 calories/kcal) |
| Fiber | 2.7 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 2.67g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.67g |
| Saturated Fat | 1.67g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 13.916666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13.9% |
| Saturated Fat Value | 1.7g |
| Score | 7 |
| Sodium | 127mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 127mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dark Chocolate Hommus (Similarity score: 7.69)
- Ahold Hummus (Similarity score: 7.69)
- Hommus Dip (Similarity score: 7.69)
- Dark Chocolate Hummus (Similarity score: 9.96)
- Yaki Soba (Similarity score: 16.21)
- Chocolate Cashew & Almond Dip, Chocolate (Similarity score: 18.54)
- Klecksel Kuchen (Similarity score: 20.83)
- Confiserie Firenze Apfel Streuselschnitten (Similarity score: 23.66)
- Chocolate Mint Dessert Hummus (Similarity score: 23.98)
- Cookies With Compassion (Similarity score: 24.86)
- La Latina Harina De Maca (Similarity score: 26.97)
- Cole Blend With Dark Chocolate (Similarity score: 31.19)
- André Guépratte Confiture De Lait Normande (Similarity score: 33.10)
- Barbara's Bakery Inc Whole Wheat Fig Bars (Similarity score: 33.30)
- Poivrons Grillés (Similarity score: 34.68)
Ingredients List
- Snickerdoodle Cookies
- E500ii
- Horchata Frozen Dessert
- Non Gmo Yellow Peas
- Whole Grain Brown Rice
- Cocoa Butter
- Cane Sugar
- Non Gmo Horchata
- Cinnamon
- E412
- Carob Seeds
- Flour
- Bean Gum
- E414
- Brown Sugar
- Canola Oil
- Whole Grain Brown Rice
- Rice Syrup
- Grape Juice
- Cinnamon
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)