Barbara's Bakery Inc. Whole wheat fig bars
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1209kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1209kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 5.3 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 3.0303030303030307 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 3 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 2.63g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.63g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 7 |
| Sodium | 132mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 132mg |
| Sugars | 39.47g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 39.47g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Made In Nature Organic Dried Fruit, Mediterranean Fusion (Similarity score: 25.20)
- Cookies With Compassion (Similarity score: 25.21)
- Fr:confiture De Lait Confiture De Lait (Similarity score: 30.71)
- Maison Francis Miot,francis Miot Confiture De Lait Nature (Similarity score: 32.20)
- Horchata Rice Milk & Cinnamon Frozen Dessert With Snickerdoodle Cookies Sandwich (Similarity score: 33.30)
- La Latina Harina De Maca (Similarity score: 33.71)
- Vidal Tropical Frogs Gummi (Similarity score: 33.94)
- Vidal Tropical Eggs Gummi (Similarity score: 33.94)
- Hommus Dip (Similarity score: 34.27)
- Dark Chocolate Hommus (Similarity score: 34.27)
- Ahold Hummus (Similarity score: 34.27)
- Macedonia Di Frutta (Similarity score: 34.45)
- Chocolate Mint Dessert Hummus (Similarity score: 35.39)
- Dark Chocolate Hummus (Similarity score: 35.74)
- California Sun Dry Halves Smoked Sun Dried Tomatoes (Similarity score: 36.31)
Ingredients List
- Fig Filling
- Soya Lecithin
- Salt
- Pineapple Juice Syrup
- Whole Wheat Flour
- Barley Flour
- Date Paste
- Fig Paste
- Grape Juice
- Canola Oil
- E500ii
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)