la latina Harina de maca
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1209kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1209kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 9.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.7g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 16.666666666666668% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 12 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 36.2g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 36.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Yaki Soba (Similarity score: 24.55)
- Horchata Rice Milk & Cinnamon Frozen Dessert With Snickerdoodle Cookies Sandwich (Similarity score: 26.97)
- Baked Wheat Cake Matcha Dorayaki (Similarity score: 27.28)
- Purasana Super Food Maca Raw Powder (Similarity score: 28.29)
- Hommus Dip (Similarity score: 28.96)
- Ahold Hummus (Similarity score: 28.96)
- Dark Chocolate Hommus (Similarity score: 28.96)
- Dark Chocolate Hummus (Similarity score: 30.70)
- Wheatless In Seattle Llc Olivia, Dutch Apple Pie (Similarity score: 33.37)
- Barbara's Bakery Inc Whole Wheat Fig Bars (Similarity score: 33.71)
- Cookies With Compassion (Similarity score: 34.38)
- Brioche Crème Pâtissière Et Pépites De Chocolat (Similarity score: 35.12)
- Mezonos Maven Bakery Inc Market Cake (Similarity score: 36.29)
- Klecksel Kuchen (Similarity score: 36.61)
- Dorayaki Classic (Similarity score: 36.85)