Houmous
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 3.3g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 14.537444933920703% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.5% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 2 |
| Sodium | 157.60000000000002mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 157.6mg |
| Sugars | 3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Barilla Rigatoni (Similarity score: 18.93)
- Pasta Design Sundriedtomato Risotto (Similarity score: 22.49)
- Georgia Peach Products Inc Cavatelli Pasta (Similarity score: 23.27)
- Georgia Peach Products Inc Lasagna Sheets (Similarity score: 23.27)
- Georgia Peach Products Inc Gluten Free Orzo (Similarity score: 23.27)
- Pizza Con Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 25.53)
- Pastorelli Food Products Inc Pastorelli, Pizza Crust Roman Pizzeria Style (Similarity score: 25.66)
- Cora Ravioli Bœuf (Similarity score: 25.89)
- Josiane Sardine (Similarity score: 26.97)
- Southwest Style Bites (Similarity score: 27.19)
- Mini Meatball Bites (Similarity score: 27.19)
- Rossini Rossini Tajerini (Similarity score: 27.42)
- Soria Natural Alfalfa (Similarity score: 28.15)
- Bahadourian Pâte À Filo (Similarity score: 29.67)
- Murat Feuille De Baklava 500 Gr X 20 Arev (Similarity score: 29.67)