Josiane Sardine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1267kj (303 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1267.0kj (303 calories/kcal) |
| Fiber | 3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 19.3g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19.3g |
| Saturated Fat | 6.2g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 24.50592885375494% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 24.5% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 2 |
| Sodium | 160.0mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160.0mg |
| Sugars | 0.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pasta Design Sundriedtomato Risotto (Similarity score: 24.53)
- Barilla Rigatoni (Similarity score: 25.04)
- Cora Ravioli Bœuf (Similarity score: 26.13)
- Houmous (Similarity score: 26.97)
- Georgia Peach Products Inc Cavatelli Pasta (Similarity score: 28.04)
- Georgia Peach Products Inc Lasagna Sheets (Similarity score: 28.04)
- Georgia Peach Products Inc Gluten Free Orzo (Similarity score: 28.04)
- Les Mouettes D'arvor Anchois Millésimés À L'huile D'olive (Similarity score: 29.35)
- Raju Namkeen Dosa Khakhra (Similarity score: 29.85)
- Simply Greek Hummus Con Pimiento Del Piquillo Asado (Similarity score: 31.47)
- Asda Ultimate Steak & Ale Pie (Similarity score: 32.37)
- Mini Meatball Bites (Similarity score: 32.92)
- Southwest Style Bites (Similarity score: 32.92)
- Marie Callenders Apple Pie, 42 Oz (Similarity score: 36.53)
- Dempster’s Pain 100% Grains Entiers Et Anciens Avec Quinoa (Similarity score: 37.36)