Pastorelli Food Products Inc. Pastorelli, Pizza Crust Roman Pizzeria Style
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1247kj (299 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1247kj (299 calories/kcal) |
| Fiber | 2.1 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 8.51g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.51g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -3 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 2.13g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.13g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pizza Con Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 24.94)
- Houmous (Similarity score: 25.66)
- Sun Dried Tomato Garlic (Similarity score: 26.00)
- La Fragua Miel Mil Flores (Similarity score: 29.30)
- B T T R Ventures Llc Organic Stoneground Flakes Cereal (Similarity score: 29.73)
- Thon (Similarity score: 30.18)
- Jsp Enterprises Ltd Pappardelle's, Bell Pepper Trio Linguine (Similarity score: 30.21)
- Rubicon Enterprises Inc Rubicon Bakery, Bread, Cinnamon (Similarity score: 36.53)
- Gourmet Apfel Sahne Meerrettich (Similarity score: 36.89)
- Soria Natural Alfalfa (Similarity score: 37.10)
- Southwest Style Bites (Similarity score: 39.27)
- Mini Meatball Bites (Similarity score: 39.27)
- Georgia Peach Products Inc Cavatelli Pasta (Similarity score: 39.53)
- Georgia Peach Products Inc Gluten Free Orzo (Similarity score: 39.53)
- Georgia Peach Products Inc Lasagna Sheets (Similarity score: 39.53)
Ingredients List
- Bleached
- Salt
- Baking Powder
- E202
- Whey
- E223
- Corn Starch
- Microcrystaline Cellulose
- E341ii
- Fortified Wheat Flour
- Water
- Soya Oil
- Contains Less Than 2% Of
- Yeast
- Extra Virgin Olive Oil
- E282
- E297
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)