Ht Traders Ht traders, gelato, sea salt caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 971kj (233 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 971kj (233 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 6.1g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.1g |
| Saturated Fat | 7.32g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 7.3g |
| Score | 16 |
| Sodium | 183mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 183mg |
| Sugars | 23.17g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.17g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Greek Yogurt Fruit Dip (Similarity score: 8.65)
- Adélie Glace Chocolat Coco (Similarity score: 9.77)
- La Manufacture Des Belles Glaces Crème Glacée Au Caramel, Au Beurre Et Au Sel De Guérande Avec Morceaux Et Sauce Au Caramel (Similarity score: 11.81)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream (Similarity score: 12.91)
- Tropics Ice Cream (Similarity score: 13.39)
- Dean's Country Fresh Classic Ice Cream (Similarity score: 13.77)
- Picard 4 Pasteis De Nata (Similarity score: 13.87)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 14.58)
- Kemps, Kemps Llc Ice Cream (Similarity score: 15.20)
- Seaside Caramel Ice Cream, Seaside Caramel (Similarity score: 16.20)
- Häagen Dazs Crème Glacée En Pots (Similarity score: 16.57)
- Tarte Au Flan Patissier (Similarity score: 18.70)
- Tres Leches Style Bar Cake (Similarity score: 19.06)
- Klondike, Unilever Sandwiches (Similarity score: 19.69)
- Klondike, Unilever Ice Cream Between Two Chocolate Wafers (Similarity score: 19.69)
Ingredients List
- Milk
- E407
- Dextrose
- Cream
- Sugar
- Caramel Base
- Skimmed Milk Powder
- Sea Salt Caramel Candy
- Custard Base
- E410
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)