La Manufacture des Belles Glaces Crème glacée au caramel, au beurre et au sel de Guérande avec morceaux et sauce au caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 968kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 968kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0.19 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.19 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.52g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.52g |
| Saturated Fat | 6.65g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 67.23963599595551% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.2% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 15 |
| Sodium | 180mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 180mg |
| Sugars | 29.6g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Adélie Glace Chocolat Coco (Similarity score: 10.97)
- Ht Traders Ht Traders, Gelato, Sea Salt Caramel (Similarity score: 11.81)
- Tropics Ice Cream (Similarity score: 12.51)
- Dean's Country Fresh Classic Ice Cream (Similarity score: 14.65)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream (Similarity score: 16.03)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 16.80)
- Greek Yogurt Fruit Dip (Similarity score: 16.84)
- Kroger Kroger, Deluxe Ice Cream, Chocolate Butter Toffee (Similarity score: 19.58)
- Kemps, Kemps Llc Ice Cream (Similarity score: 19.89)
- Seaside Caramel Ice Cream, Seaside Caramel (Similarity score: 19.91)
- Signature Select Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 22.15)
- Picard 4 Pasteis De Nata (Similarity score: 22.48)
- Market Pantry, Target Stores Ice Cream (Similarity score: 23.29)
- Eclairs Au Café (Similarity score: 23.90)
- Häagen Dazs Crème Glacée En Pots (Similarity score: 23.90)
Ingredients List
- Potato Protein
- Salt From Guerande
- Stabiliser
- E150
- Fresh Cream
- Butter
- E150
- Sugar
- E150
- E150
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)