Hudsonville Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 979kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 979kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.12g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.12g |
| Saturated Fat | 7.03g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.25959780621572% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 13 |
| Sodium | 86mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 86mg |
| Sugars | 26.56g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.56g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Roundy's Ice Cream (Similarity score: 7.38)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 7.38)
- Ice Cream (Similarity score: 7.38)
- Dean's Dean's, Country Fresh, Premium Ice Cream, Red Velvet Cake (Similarity score: 7.67)
- Dean's Premium Ice Cream (Similarity score: 8.31)
- Giant Eagle Creamery Classics Premium Ice Cream (Similarity score: 9.48)
- Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 9.60)
- Meijer Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 9.88)
- Meijer Inc Denali Ice Cream (Similarity score: 9.88)
- Spartan Ice Cream (Similarity score: 10.54)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Peppermint Party Ice Cream Fudge Swirls Filled Red And Green Bunnies, Peppermint Party (Similarity score: 10.80)
- Ice Cream (Similarity score: 11.31)
- Mackinac Island Fudge Ice Cream, Mackinac Island Fudge (Similarity score: 11.31)
- Thrifty Payless Inc Ice Cream (Similarity score: 11.54)
- Millefeuille Glace Par 2 (Similarity score: 11.58)
Ingredients List
- Milk
- Cocoa Processed With Alkali
- Peanut Oil
- Buttermilk
- E471
- Butter
- Natural Flavouring
- E440a
- Soya Lecithin
- Salt
- E466
- Sugar
- E415
- E412
- E433
- E160b
- E407
- Vanillin
- Cream
- Corn Syrup
- Skimmed Milk
- High Fructose Corn Syrup
- Whey
- Cocoa Paste
- Partially Hydrogenated Coconut Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)