Thrifty Payless Inc. Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 983kj (235 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 983kj (235 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.94g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.94g |
| Saturated Fat | 8.82g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 66.61631419939577% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 8.8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 81mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 81mg |
| Sugars | 23.53g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.53g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 6.71)
- Spartan Ice Cream (Similarity score: 6.88)
- Meijer Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 7.19)
- Meijer Inc Denali Ice Cream (Similarity score: 7.19)
- Purple Cow Premium Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 9.39)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Peppermint Party Ice Cream Fudge Swirls Filled Red And Green Bunnies, Peppermint Party (Similarity score: 9.69)
- Sammontana Sammontana (Similarity score: 9.71)
- Eskiss,marque Repère Crème Glacée Chocolat (Similarity score: 10.02)
- Mackinac Island Fudge Ice Cream, Mackinac Island Fudge (Similarity score: 10.06)
- Ice Cream (Similarity score: 10.06)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream (Similarity score: 10.32)
- Sammontana Barattolino (Similarity score: 10.38)
- Italiamo Tartufo Bianco (Similarity score: 10.66)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 11.54)
- Dean's Dean's, Country Fresh, Premium Ice Cream, Red Velvet Cake (Similarity score: 11.56)
Ingredients List
- Cream
- Dry Malt
- Corn Syrup Solids
- Tapioca Dextrin
- Corn Syrup
- Barley Malt Extract
- Chocolate
- Whey
- Cocoa Powder
- Stabiliser
- Natural And Artificial Malt Flavor
- Skimmed Milk
- Water
- Sugar
- Corn Syrup
- Sugar
- Vegetable Shortening
- Crisp Rice
- Corn Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)