Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 979kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 979kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.12g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.12g |
| Saturated Fat | 7.03g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.25959780621572% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 13 |
| Sodium | 78mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 78mg |
| Sugars | 26.56g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.56g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mackinac Island Fudge Ice Cream, Mackinac Island Fudge (Similarity score: 0.00)
- Simply Crafted Decadent Mascarpone Cheesecake (Similarity score: 5.66)
- Meijer Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 8.10)
- Meijer Inc Denali Ice Cream (Similarity score: 8.10)
- Purple Cow Brownie S'mores Premium Ice Cream (Similarity score: 8.32)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 8.32)
- Millefeuille Glace Par 2 (Similarity score: 8.37)
- Purple Cow Premium Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 8.78)
- Rewe Beste Wahl Eis Cookie Dough (Similarity score: 8.82)
- Spartan Ice Cream (Similarity score: 8.89)
- Sammontana Sammontana (Similarity score: 8.91)
- Breyers, Unilever Girl Scout Cookies, Samoas Pieces, Coconut And A Rich Fudge Swirl In Coconut Caramel Flavored Frozen Dairy Dessert, Samoas (Similarity score: 9.16)
- Ice Cream (Similarity score: 9.61)
- Thrifty Payless Inc Ice Cream (Similarity score: 10.06)
- Sammontana Barattolino (Similarity score: 10.10)
Ingredients List
- Milk
- Hydrogenated Coconut Oil
- Peanut Oil
- Cocoa Processed With Alkali
- E471
- Buttermilk
- Butter
- Natural Flavouring
- Soya Lecithin
- E440a
- Salt
- Cream
- E466
- E415
- E412
- E160b
- Vanilla
- Sugar
- Corn Syrup
- Skimmed Milk
- High Fructose Corn Syrup
- Whey
- Water
- Cocoa Paste
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)