Hudsonville Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 849kj (203 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 849kj (203 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.12g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.12g |
| Saturated Fat | 6.25g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.63113006396588% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 55mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 55mg |
| Sugars | 20.31g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.31g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 5.36)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 6.10)
- Food Lion All Natural Premium Ice Cream (Similarity score: 6.32)
- Ice Cream (Similarity score: 6.33)
- Nestlé Glace Au Café (Similarity score: 8.17)
- La Menorquina Helado De Turrón (Similarity score: 8.32)
- Premium Fruit & Cream Bars (Similarity score: 9.05)
- Picard Frozen Yogurt (Similarity score: 9.51)
- Auchan Crème Glacée Vanille (Similarity score: 9.91)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 10.15)
- Talenti,unilever Madagascan Vanilla Bean Gelato (Similarity score: 10.25)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 10.98)
- Kemps Ice Cream (Similarity score: 10.98)
- Essential Everyday Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 10.98)
Ingredients List
- Milk
- Vanilla
- Vanillin
- E129
- E160b
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Skimmed Milk
- Whey
- Cocoa Processed With Alkali
- Stabiliser
- Strawberry Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)