La Menorquina Helado de turrón
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 849kj (203 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 849kj (203 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.1g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.1g |
| Saturated Fat | 6.1g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 61% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61% |
| Saturated Fat Value | 6.1g |
| Score | 12 |
| Sodium | 56.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 3.72)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 5.83)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 5.84)
- Hudsomville Ice Cream (Similarity score: 5.84)
- Talenti,unilever Madagascan Vanilla Bean Gelato (Similarity score: 7.48)
- Grand Ice Cream (Similarity score: 8.11)
- Picard Frozen Yogurt (Similarity score: 8.28)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 8.32)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 8.32)
- Ice Cream (Similarity score: 9.36)
- Pot De Crème Façon Fraisier (Similarity score: 9.44)
- Tropics Ice Cream (Similarity score: 9.45)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Vanilla Flavored Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 10.14)
- Ice Cream (Similarity score: 10.20)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 10.22)