Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 849kj (203 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 849kj (203 calories/kcal) |
| Fiber | 0.3 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.05g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.05g |
| Saturated Fat | 6.76g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 62.534690101757626% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 6.8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 54mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 54mg |
| Sugars | 20.27g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Menorquina Helado De Turrón (Similarity score: 3.72)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 6.33)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 6.33)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 6.63)
- Talenti,unilever Madagascan Vanilla Bean Gelato (Similarity score: 7.58)
- Hudsomville Ice Cream (Similarity score: 7.93)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 7.93)
- Food Lion All Natural Premium Ice Cream (Similarity score: 8.16)
- Pot De Crème Façon Fraisier (Similarity score: 8.65)
- Picard Frozen Yogurt (Similarity score: 8.71)
- Au Frisson Normand Glace Caramel Beurre Salé (Similarity score: 8.84)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 9.00)
- Tropics Ice Cream (Similarity score: 9.23)
- Ice Cream (Similarity score: 9.34)
- Artiste Glacier Artiste Glacier Menthe Fraiche (Similarity score: 10.23)
Ingredients List
- Grade A Milk
- Egg
- Cinnamon
- Ground Nutmeg
- Ginger Powder
- Clove
- E471
- E412
- E410
- E407
- Natural And Artificial Vanilla Flavor
- Cream
- E160b
- E129
- Liquid Sugar
- Condensed Skimmed Milk
- Pumpkin
- Corn Syrup
- Sugar
- Brown Sugar
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)