Hudsonville Triple peanut butter cup ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1176kj (282 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1176kj (282 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 6.25g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.25g |
| Saturated Fat | 7.8100000000000005g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 45.43339150668994% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.4% |
| Saturated Fat Value | 7.8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 180mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 180mg |
| Sugars | 20.31g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.31g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Triple Berry Blossoms Flaky, Sugar Glazed Pastry Folded Around Freshly Peeled Northern Spy Apples, Blueberries, Blackberries And Raspberries, Triple Berry (Similarity score: 10.86)
- Pastéis De Nata (Similarity score: 13.77)
- Creamy Peanut Butter Swirled In Rich Chocolate Premium Ice Cream, Chocolate Peanut Butter Bliss (Similarity score: 14.16)
- Migros Creme Cornets (Similarity score: 14.96)
- Ice Cream (Similarity score: 15.60)
- Claim Jumper Pumpkin Pie, 36 Oz (Similarity score: 15.72)
- Frozen Pie Dessert (Similarity score: 15.98)
- Handmade Ice Cream Sandwich (Similarity score: 16.02)
- Migros Cornets A La Crême (Similarity score: 16.96)
- Ice Cream Cookies (Similarity score: 17.09)
- Gastone Lago Dolce Crostata (Similarity score: 17.79)
- Cheesecake (Similarity score: 18.35)
- Chocolate S'mores Pie (Similarity score: 18.94)
- 100% Lactose Free Ice Cream (Similarity score: 18.96)
- Turkey Hill Dairy Inc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 20.25)
Ingredients List
- Milk
- Peanut Oil
- Salt Alkalized Cocoa
- Mono And Polysorbate 80
- Partially Hydrogenated Palm Oil
- E160b
- E407
- Vanillin
- Cream
- Sugar
- Peanut
- Corn Syrup
- Peanut Butter
- Skimmed Milk
- Whey
- Coconut Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)