Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1180kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1180kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.84g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.84g |
| Saturated Fat | 8.87g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 52.361275088547806% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.4% |
| Saturated Fat Value | 8.9g |
| Score | 18 |
| Sodium | 185mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 185mg |
| Sugars | 23.39g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.39g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Handmade Ice Cream Sandwich (Similarity score: 14.34)
- Turkey Hill Dairy Inc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 14.58)
- Chocolate Tres Leches Style Cake, Chocolate Tres Leches Style (Similarity score: 15.01)
- Ice Cream Cookies (Similarity score: 15.30)
- Hudsonville Triple Peanut Butter Cup Ice Cream (Similarity score: 15.60)
- Ice Cream (Similarity score: 16.86)
- Lemon Zest Cheesecake (Similarity score: 17.01)
- Triple Berry Blossoms Flaky, Sugar Glazed Pastry Folded Around Freshly Peeled Northern Spy Apples, Blueberries, Blackberries And Raspberries, Triple Berry (Similarity score: 17.38)
- Fine Ice Creams (Similarity score: 17.51)
- Nancy's, King's Pastry Nancy's Best, Short Cake, Strawberry (Similarity score: 19.00)
- Jessie Lord Bakery Llc Dutch Apple Pie (Similarity score: 19.03)
- Inspired By Happiness Dreamin' Of Strawberries Delicious, Melt In Your Mouth White Chocolate Shortcake Layered With Succulent Strawberry Fruit Filling Topped With Real Whipped Cream And White Chocolatey Drizzle , Dreamin' Of Strawberries (Similarity score: 19.57)
- Pastéis De Nata (Similarity score: 19.61)
- Hyvee Mint Ice Cream With Chocolate Flavored Chips Between Two Chocolate Wafers Sandwiches, Mint Chip (Similarity score: 19.65)
- Creamy Vanilla Ice Cream Cake With Cookie Pieces Topped With Whipped Icing, Creamy Vanilla (Similarity score: 19.69)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E330
- Natural Flavouring
- Cream
- Cane Sugar
- Caramel Peanuts
- Whole Milk
- Tapioca Syrup
- White Cheddar Popcorn
- Honey
- Sea Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)