Cheesecake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1176kj (282 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1176kj (282 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.12g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.12g |
| Saturated Fat | 4.6899999999999995g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 37.519999999999996% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 37.5% |
| Saturated Fat Value | 4.7g |
| Score | 11 |
| Sodium | 188mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 188mg |
| Sugars | 17.97g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gastone Lago Dolce Crostata (Similarity score: 10.82)
- Pastéis De Nata (Similarity score: 14.35)
- Frozen Pie Dessert (Similarity score: 14.52)
- Triple Berry Blossoms Flaky, Sugar Glazed Pastry Folded Around Freshly Peeled Northern Spy Apples, Blueberries, Blackberries And Raspberries, Triple Berry (Similarity score: 15.18)
- Claim Jumper Pumpkin Pie, 36 Oz (Similarity score: 16.59)
- Hudsonville Triple Peanut Butter Cup Ice Cream (Similarity score: 18.35)
- Jessie Lord Bakery Llc Dutch Apple Pie (Similarity score: 22.84)
- Lipari Foods Operating Company Llc Strawberry Pie (Similarity score: 23.08)
- Inspired By Happiness Dreamin' Of Strawberries Delicious, Melt In Your Mouth White Chocolate Shortcake Layered With Succulent Strawberry Fruit Filling Topped With Real Whipped Cream And White Chocolatey Drizzle , Dreamin' Of Strawberries (Similarity score: 23.28)
- Migros Creme Cornets (Similarity score: 23.42)
- Handmade Ice Cream Sandwich (Similarity score: 23.55)
- 100% Lactose Free Ice Cream (Similarity score: 23.81)
- Chocolate S'mores Pie (Similarity score: 24.44)
- Brioche (Similarity score: 24.70)
- Migros Cornets A La Crême (Similarity score: 24.75)
Ingredients List
- Pasteurized Cultured Milk And Cream
- Liquid And Hydrogenated Soybean And Cottonseed Oil
- Whole Wheat Flour
- Salt
- Modified Starch
- Skimmed Milk Powder
- Corn Syrup
- Corn Starch
- E211
- Natural And Artificial Flavouring
- Spice
- Oatmeal
- Molasses
- E202
- Tapioca Starch
- Barley Malt Flour
- E339
- Dextrose
- E500ii
- E412
- Honey
- E407
- Sugar
- Vegetable Mono And Diglycerides
- Maltodextrins
- E410
- Soya Lecithin
- E415
- E401
- E422
- E160ai
- E330
- E375
- High Fructose Corn Syrup
- E385
- Iron
- Retinyl Palmitate
- Thiamin Mononitrate
- E160b
- E101
- Folic Acid
- Tumeric
- Wheat Flour
- Blackberry
- Brown Sugar
- Egg
- Liquid And Partially Hydrogenated Soybean Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)