Humphry Slocombe Humphry slocombe, ice cream, peanut butter fudge ripple
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1109kj (266 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1109kj (266 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.82g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.82g |
| Saturated Fat | 8.43g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 49.97036158861884% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 8.4g |
| Score | 16 |
| Sodium | 193mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 193mg |
| Sugars | 21.69g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.69g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 11.02)
- Berry Lattice Pie (Similarity score: 13.07)
- Dianne's Fine Desserts Inc Daystar Desserts, Tiramisu (Similarity score: 15.24)
- Supervalu Inc Old Fashioned Cherry Pie, Old Fashioned (Similarity score: 15.52)
- Kingston Marketing Co Cherry Pie (Similarity score: 15.88)
- Food Club Cherry Pre Baked Pie, Cherry (Similarity score: 15.88)
- Lemon Meringue Pie, Lemon Meringue (Similarity score: 16.47)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 17.26)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 17.26)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 17.26)
- Best Choice Premium Ice Cream (Similarity score: 17.37)
- Tarte Aux Poires (Similarity score: 17.53)
- Harvard Pastry & Baking Corporation Hp Cookie, Easter Sugar Cookies (Similarity score: 17.59)
- Hp Cookie Company Gourmet Cookies (Similarity score: 17.59)
- Harvard Pastry & Baking Corporation Gourmet Cookies (Similarity score: 17.59)
Ingredients List
- Ice Cream Base
- Peanut Butter
- Fudge
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)