Hp Cookie Company Gourmet Cookies
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1117kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1117kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 6.67g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.67g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 19 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 26.67g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Harvard Pastry & Baking Corporation Hp Cookie, Easter Sugar Cookies (Similarity score: 0.00)
- Harvard Pastry & Baking Corporation Gourmet Cookies (Similarity score: 0.00)
- Best Choice Premium Ice Cream (Similarity score: 14.59)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 15.05)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 15.05)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 15.05)
- Ice Cream (Similarity score: 15.81)
- Dulce De Leche Dessert Dip (Similarity score: 15.89)
- Ice Cream Sandwiches With Coffee Flavored Ice Cream, Chocolate Flavored Ribbon & Chocolate Wafers Sandwiches (Similarity score: 17.06)
- Humphry Slocombe Humphry Slocombe, Ice Cream, Peanut Butter Fudge Ripple (Similarity score: 17.59)
- Alsa 300g Gateau Pomme Saveur Ant Alsa (Similarity score: 18.73)
- Nice! Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 19.68)
- Nice! Ice Cream Sandwich (Similarity score: 19.68)
- Classic Cherry Cheesecake (Similarity score: 19.89)
- Mini Tropéziennes Nature (Similarity score: 20.26)
Ingredients List
- Hi Cake Flour
- Orange Color
- Sanding Sugar
- Sprinkles
- Unbleached Unbromated Bread Flour
- Sugar
- Margarine
- Bbs All Purpose Trans Fat Free Vegetable Shortening
- Water
- Whole Egg
- Salt
- Vanilla Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)