Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1111kj (266 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1111kj (266 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 6.25g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.25g |
| Saturated Fat | 7.8100000000000005g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 45.43339150668994% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.4% |
| Saturated Fat Value | 7.8g |
| Score | 15 |
| Sodium | 198.44mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 198.4mg |
| Sugars | 20.31g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.31g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Humphry Slocombe Humphry Slocombe, Ice Cream, Peanut Butter Fudge Ripple (Similarity score: 11.02)
- Supervalu Inc Old Fashioned Cherry Pie, Old Fashioned (Similarity score: 12.07)
- Food Club Cherry Pre Baked Pie, Cherry (Similarity score: 12.62)
- Kingston Marketing Co Cherry Pie (Similarity score: 12.62)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 13.02)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 13.02)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 13.02)
- Harvard Pastry & Baking Corporation Gourmet Cookies (Similarity score: 15.81)
- Harvard Pastry & Baking Corporation Hp Cookie, Easter Sugar Cookies (Similarity score: 15.81)
- Hp Cookie Company Gourmet Cookies (Similarity score: 15.81)
- Best Choice Premium Ice Cream (Similarity score: 16.58)
- Berry Lattice Pie (Similarity score: 17.42)
- Old Fashioned Cherry Pie, Cherry (Similarity score: 20.64)
- Ice Cream Sandwiches With Coffee Flavored Ice Cream, Chocolate Flavored Ribbon & Chocolate Wafers Sandwiches (Similarity score: 21.66)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 22.18)
Ingredients List
- Milk
- Peanut Oil
- Salt
- Cocoa Processed With Alkali
- E471
- E466
- Natural Flavouring
- Soya Lecithin
- E412
- E160b
- Cream
- Sugar
- Peanut
- Corn Syrup
- Skimmed Milk
- Whey
- Peanut Butter
- Coconut Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)