Hy-Vee Inc. Chocolate chip ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.15g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 57.10306406685237% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 12 |
| Sodium | 77mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 77mg |
| Sugars | 21.54g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gelato Indulgences Cinnamon Roll (Similarity score: 4.55)
- Nash Finch Company Premium Chocolate Fudge Brownie Ice Cream (Similarity score: 5.10)
- Western Family Foods Inc Creamery Select Premium Ice Cream (Similarity score: 8.16)
- Peppermint Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 8.16)
- Premium Vanilla Flavored Ice Cream With Chewy Brownie Pieces Swirled With Thick Fudge, Mackinac Island Fudge (Similarity score: 8.77)
- Häagen Dazs Crème Glacée Banana & Cream (Similarity score: 9.15)
- Yuengling's Yuengling's, Ice Cream, Caramel Popcorn (Similarity score: 9.18)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Half Baked (Similarity score: 9.24)
- Yuengling's Yuengling's, Ice Cream, Black & Tan (Similarity score: 9.26)
- Shur Fine, Western Family Foods Inc Creamery Select Premium Ice Cream, Dulce De Leche, Dulce De Leche (Similarity score: 9.36)
- Premium Cherry Amaretto Flavored Ice Cream With A Thick Fudge Ribbon And Maraschino Cherry Slices, Cherry Fudge (Similarity score: 9.66)
- Leclerc Tarte Citron Meringué (Similarity score: 9.73)
- Turkey Hill Gelato Swirls (Similarity score: 9.74)
- Leclerc Tarte Citron (Similarity score: 9.86)
- Zeppole Di San Giuseppe (Similarity score: 10.20)
Ingredients List
- Milkfat
- E412
- E410
- E466
- E407
- Artificial Flavouring
- Vegetable Annatto Color
- Skimmed Milk
- Buttermilk
- Corn Syrup
- Chocolate Pieces
- High Fructose Corn Syrup
- Sugar
- Whey
- Stabilized And Emulsified By Mono And Diglycerides
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)