Yuengling's Yuengling's, ice cream, caramel popcorn
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 962kj (230 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 962kj (230 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.45g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.45g |
| Saturated Fat | 8.05g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 58.37563451776651% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.4% |
| Saturated Fat Value | 8.1g |
| Score | 14 |
| Sodium | 75mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 75mg |
| Sugars | 20.69g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.69g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Yuengling's Yuengling's, Ice Cream, Black & Tan (Similarity score: 2.33)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Half Baked (Similarity score: 7.21)
- Talenti Gelato (Similarity score: 8.04)
- Häagen Dazs Crème Glacée Banana & Cream (Similarity score: 8.98)
- Hy Vee Inc Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 9.18)
- Julie's Julie's Organic, Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 9.57)
- Peppermint Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 9.88)
- Western Family Foods Inc Creamery Select Premium Ice Cream (Similarity score: 9.88)
- Grandessa Cookie Dough (Similarity score: 10.05)
- Leclerc Tarte Citron Meringué (Similarity score: 10.12)
- Market Pantry Chocolate Fudge Brownie Ice Cream, Chocolate Fudge Brownie (Similarity score: 10.18)
- Leclerc Tarte Citron (Similarity score: 10.25)
- Nash Finch Company Premium Chocolate Fudge Brownie Ice Cream (Similarity score: 11.07)
- Gelato Indulgences Cinnamon Roll (Similarity score: 11.26)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 11.36)
Ingredients List
- Milk
- E410
- E407
- Cream
- Skimmed Milk
- Egg Yolk
- Sugar
- Glucose Syrup Syrup Solids
- E150
- Popcorn Flavor
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)