Zeppole di San giuseppe
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 4.5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 53.57142857142857% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.6% |
| Saturated Fat Value | 4.5g |
| Score | 7 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 22.2g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Target Stores Gelato (Similarity score: 8.92)
- Hy Vee Inc Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 10.20)
- Gelato Indulgences Cinnamon Roll (Similarity score: 10.56)
- Ice Cream (Similarity score: 11.11)
- Nash Finch Company Premium Chocolate Fudge Brownie Ice Cream (Similarity score: 11.38)
- Dean's Country Fresh Classic Ice Cream (Similarity score: 12.58)
- Real Ice Cream (Similarity score: 12.80)
- Premium Vanilla Flavored Ice Cream With Chewy Brownie Pieces Swirled With Thick Fudge, Mackinac Island Fudge (Similarity score: 12.98)
- Leclerc Tarte Citron Meringué (Similarity score: 13.20)
- Leclerc Tarte Citron (Similarity score: 13.27)
- Centrella Premium Ice Cream (Similarity score: 13.34)
- Rocky Road Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 13.77)
- Premium Cookie Dough Flavored Ice Cream With Chocolate Chips And Cookie Dough, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 13.86)
- Shur Fine, Western Family Foods Inc Creamery Select Premium Ice Cream, Dulce De Leche, Dulce De Leche (Similarity score: 14.26)
- Chocolate Ice Cream With Almonds, Almond Fudge (Similarity score: 14.59)