IceCake by Roger Carvallo Helado Carrot Cake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1038kj (249 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1038kj (249 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 4.5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 40.909090909090914% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 40.9% |
| Saturated Fat Value | 4.5g |
| Score | 11 |
| Sodium | 112.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 112mg |
| Sugars | 16.3g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Non Dairy Cashew Caramel Frozen Dessert, Cashew Caramel (Similarity score: 11.67)
- Ice Cream (Similarity score: 13.85)
- Vanilla Ice Cream With Peanut Butter Swirl And Chopped Peanut Butter Cups, Peanut Butter (Similarity score: 16.98)
- Ice Cream, Snickerdoodle (Similarity score: 17.51)
- Homestyle Butter Pecan (Similarity score: 18.24)
- Oatly Hazelnut Swirl (Similarity score: 18.54)
- Chocolate & Vanilla Flavored Ice Creams Between Vanilla Wafer And Chocolate Wafer Sandwiches, Chocolate & Vanilla (Similarity score: 19.66)
- Perry's Ice Cream Company Inc Perry's Ice Cream, Escapes, Ice Cream, Peanut Butter Cookie (Similarity score: 20.10)
- Ice Cream (Similarity score: 20.69)
- Cookie Butter Ice Cream Blended With Speculoos Cookie Pieces (Similarity score: 21.08)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream (Similarity score: 21.47)
- Horeca Tarte Aux Myrtilles (Similarity score: 21.78)
- Giant Eagle Chocolate Ice Cream, Peanut Butter Swirl (Similarity score: 21.89)
- Dean's Country Fresh Classic Ice Cream (Similarity score: 21.89)
- Kemps, Kemps Llc Moose Tracks Frozen Yogurt (Similarity score: 21.91)