Homestyle Butter Pecan
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1035kj (248 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1035.0kj (248 calories/kcal) |
| Fiber | 1.08 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.08 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.23g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.23g |
| Saturated Fat | 7.53g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 46.683199008059525% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.7% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 14 |
| Sodium | 103.8mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 103.8mg |
| Sugars | 21.51g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.51g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Non Dairy Cashew Caramel Frozen Dessert, Cashew Caramel (Similarity score: 10.37)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream (Similarity score: 12.63)
- Lotte Food Co Ltd Frozen Red Bean Cake With Mochi (Similarity score: 13.96)
- Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 14.06)
- Oatly Hazelnut Swirl (Similarity score: 15.27)
- Mousse Au Chocolat Artisanale (Similarity score: 15.62)
- Trumoo Bars (Similarity score: 15.64)
- Ice Cream Bars (Similarity score: 15.70)
- Key Lime Premium Ice Cream With Graham Cracker Swirl, Key Lime Pie (Similarity score: 15.73)
- Ice Cream, Snickerdoodle (Similarity score: 16.89)
- Rocky Road Ice Cream (Similarity score: 16.93)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 16.97)
- Baskin Robbins Ice Cream (Similarity score: 17.11)
- Baskin Robbins Chocolate Ice Cream With Marshmallows & Almonds (Similarity score: 17.14)
- 365 Everyday Value Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 17.24)
Ingredients List
- Milk
- E412
- E466
- E407
- Dextrose
- E160b
- Cream
- Liquid Sugar
- Skimmed Milk
- Buttermilk
- Corn Syrup
- Pecan Nut
- Natural Flavouring
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)