Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1109kj (266 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1109kj (266 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.55g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.55g |
| Saturated Fat | 10.61g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 60.907003444316864% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.9% |
| Saturated Fat Value | 10.6g |
| Score | 17 |
| Sodium | 57mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 57mg |
| Sugars | 21.97g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Magnum Magnum Glace Bâtonnet Mini Chocolat Blanc & Cookies 6x55ml (Similarity score: 8.60)
- Ben & Jerry's Cookies On Cookie Dough Non Dairy Ice Cream (Similarity score: 8.74)
- Mövenpick Movenpick Tiramisu (Similarity score: 9.06)
- Tops Ice Cream (Similarity score: 9.80)
- Sam's Choice Ice Cream (Similarity score: 10.82)
- Straus Family Creamery Vanilla Ice Cream With Real Vanilla Bean (Similarity score: 10.99)
- Straus Family Creamery Organic Super Premium Ice Cream, Coffee (Similarity score: 10.99)
- Fudge Bars (Similarity score: 11.13)
- Movenpick,nestlé Tiramisù (Similarity score: 11.58)
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry's, Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 12.23)
- Carrefour Façon Rocher (Similarity score: 12.24)
- Häagen Dazs Helado De Cafe (Similarity score: 12.81)
- Tops Ice Cream (Similarity score: 12.98)
- Vanilla Ice Cream (Similarity score: 14.08)
- Alipende Helado Tarta De Queso Con Fresas (Similarity score: 14.36)
Ingredients List
- Cream
- Skimmed Milk
- Sugar
- Egg Yolk
- Vanilla Extract
- E410
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)