Movenpick,Nestlé Tiramisù
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1115kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1115kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 0.2 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 9.1g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 64.08450704225352% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.1% |
| Saturated Fat Value | 9.1g |
| Score | 17 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 24.7g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Magnum Magnum Glace Bâtonnet Mini Chocolat Blanc & Cookies 6x55ml (Similarity score: 6.98)
- Mini Chocolate Mousse With Real Belgian Chocolate (Similarity score: 8.00)
- Tops Ice Cream (Similarity score: 9.60)
- Ben & Jerry's Cookies On Cookie Dough Non Dairy Ice Cream (Similarity score: 11.02)
- Profiteroles (Similarity score: 11.15)
- Ice Cream (Similarity score: 11.58)
- Edeka Choco Crumble (Similarity score: 11.89)
- Nestlé Princesa Tarta De La Abuela (Similarity score: 12.04)
- Cadbury Marvellous Ice Creams: Jelly Popping Candy (Similarity score: 12.65)
- Tops Ice Cream (Similarity score: 12.66)
- Ice Cream (Similarity score: 13.17)
- Alipende Helado Tarta De Queso Con Fresas (Similarity score: 13.18)
- Mars Mars Glacé (Similarity score: 13.60)
- Häagen Dazs Helado De Cafe (Similarity score: 13.85)
- Country Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 14.88)
Ingredients List
- Whole Milk
- Starch
- Flour
- Butter
- Egg Yolk
- Whey Powder
- Milk Proteins
- Coffee Powder
- Egg
- Natural Flavouring
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Cream
- Caramelised Sugar Syrup
- Sugar
- Mascarpone
- Glucose Syrup
- Dextrose
- Water
- Skimmed Milk Powder
- Marsala Wine
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)