Magnum Magnum Glace Bâtonnet Mini Chocolat Blanc & Cookies 6x55ml
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1113kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1113kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 9.7g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 64.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.7% |
| Saturated Fat Value | 9.7g |
| Score | 17 |
| Sodium | 56.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Movenpick,nestlé Tiramisù (Similarity score: 6.98)
- Ben & Jerry's Cookies On Cookie Dough Non Dairy Ice Cream (Similarity score: 7.91)
- Tops Ice Cream (Similarity score: 8.31)
- Ice Cream (Similarity score: 8.60)
- Mini Chocolate Mousse With Real Belgian Chocolate (Similarity score: 9.50)
- Alipende Helado Tarta De Queso Con Fresas (Similarity score: 10.20)
- Mövenpick Movenpick Tiramisu (Similarity score: 12.04)
- Nestlé Princesa Tarta De La Abuela (Similarity score: 12.24)
- Thiriet Cornet Classico Vanille (Similarity score: 12.94)
- Profiteroles (Similarity score: 13.25)
- Vanilla Ice Cream (Similarity score: 13.65)
- Straus Family Creamery Vanilla Ice Cream With Real Vanilla Bean (Similarity score: 13.65)
- Straus Family Creamery Organic Super Premium Ice Cream, Coffee (Similarity score: 13.65)
- Fudge Bars (Similarity score: 13.74)
- La Laitière,nestlé,lnuf Marques La Laitière Crème Brûlée (Similarity score: 14.02)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Wheat Flour
- Butterfat
- Skimmed Milk Powder
- Lactose And Milk Proteins
- Glucose Fructose Syrup
- Emulsifier
- Stabiliser
- Cocoa Powder
- Salt
- Flavouring
- Sugar
- Cocoa Butter
- Glucose Syrup
- Whole Milk Powder
- Cream
- Coconut Oil
- Sunflower Oil
- Fructose Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)