Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 887kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 887kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.5300000000000002g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.53g |
| Saturated Fat | 7.06g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 54.559505409582684% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.6% |
| Saturated Fat Value | 7.1g |
| Score | 12 |
| Sodium | 71mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 71mg |
| Sugars | 17.65g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.65g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pistachio Rich & Creamy Pistachio Ice Cream With Roasted Pistachios, Pistachio (Similarity score: 6.82)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Pistachio Almond Premium Ice Cream, Pistachio Almond (Similarity score: 8.75)
- Turkey Hill Premium Ice Cream (Similarity score: 9.61)
- Friendly's Premium Rich Creamy Ice Cream (Similarity score: 9.67)
- Elegant, Rich & Creamy French Vanilla Ice Cream (Similarity score: 9.67)
- Turkey Hill Premium Ice Cream (Similarity score: 9.68)
- Palazzolo's Palazzolo's, Gelato, Brown Sugar Pecan (Similarity score: 9.71)
- Tourpagel Glace Pistache (Similarity score: 10.37)
- Turkey Hill Banana Split Ice Cream (Similarity score: 10.38)
- Ice Cream (Similarity score: 11.74)
- Altiflore Cannelle (Similarity score: 11.91)
- Éclair Au Chocolat (Similarity score: 12.28)
- La Lorraine Éclair (Similarity score: 12.28)
- Kroger Deluxe Ice Cream (Similarity score: 12.48)
- Wine Ice Cream (Similarity score: 12.92)
Ingredients List
- Milk
- Vegetable Annatto Color
- Cream
- Sugar
- Skim Milk Solids
- Corn Syrup
- Buttered Pecans
- Whey
- Stabiliser
- Nut Base
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)