Wine ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 883kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 883kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.23g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.23g |
| Saturated Fat | 7.04g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 55.520504731861195% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.5% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 11 |
| Sodium | 63mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 63mg |
| Sugars | 16.9g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mr Green Tea Ice Cream Co Mr Green Tea, All Natural Ice Cream, Ginger (Similarity score: 7.52)
- Fudge Marble Chocolate Fudge Sauce Swirled In Vanilla Flavored Ice Cream (Similarity score: 7.55)
- Tasty Combination Of Chocolate & Vanilla Ice Creams (Similarity score: 7.76)
- Ice Cream (Similarity score: 7.91)
- Iga Inc Ice Cream (Similarity score: 7.97)
- La Fermière Crème Dessert Au Chocolat Du Vietnam (Similarity score: 7.99)
- That Green Nut Ice Cream (Similarity score: 7.99)
- Roundy's Roundy's, Select, Gelato, White Chocolate Raspberry (Similarity score: 9.82)
- Ice Cream (Similarity score: 10.00)
- Palazzolo's Palazzolo's, Gelato, Brown Sugar Pecan (Similarity score: 10.43)
- Anderson Dairy Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 10.82)
- Carte D'or Poire Williamine Crème Glacée (Similarity score: 11.09)
- Billa Cremiger Eisgenuss Pistazie Vanille Nougat (Similarity score: 11.32)
- Stroh's Premium Ice Cream (Similarity score: 11.92)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Chocolate Ice Cream (Similarity score: 12.03)
Ingredients List
- Cream
- Sugar
- Spice Wine
- Skimmed Milk
- Stabiliser
- E129
- Green 358
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)