Tourpagel Glace pistache
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 883kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 883.0kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.0999999046326g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 5.5g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 55.55555769623858% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.6% |
| Saturated Fat Value | 5.5g |
| Score | 12 |
| Sodium | 72.00000286102402mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 72.0mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pistachio Rich & Creamy Pistachio Ice Cream With Roasted Pistachios, Pistachio (Similarity score: 7.11)
- Friendly's Premium Rich Creamy Ice Cream (Similarity score: 8.82)
- Elegant, Rich & Creamy French Vanilla Ice Cream (Similarity score: 8.82)
- Turkey Hill Premium Ice Cream (Similarity score: 8.82)
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 9.11)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream (Similarity score: 10.11)
- Ice Cream (Similarity score: 10.37)
- Altiflore Cannelle (Similarity score: 10.86)
- French Vanilla Premium Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 10.87)
- Breyers, Unilever Breyersrockyroadicecreamdessert (Similarity score: 11.07)
- Éclair Au Chocolat (Similarity score: 11.26)
- La Lorraine Éclair (Similarity score: 11.26)
- Palazzolo's Palazzolo's, Gelato, Brown Sugar Pecan (Similarity score: 11.29)
- Carrefour Vanille Macadamia (Similarity score: 11.53)
- Turkey Hill Banana Split Ice Cream (Similarity score: 11.68)