Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 983kj (235 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 983kj (235 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.61g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.61g |
| Saturated Fat | 7.83g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 69.29203539823008% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.3% |
| Saturated Fat Value | 7.8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 78mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 78mg |
| Sugars | 25.22g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Thrifty Payless Inc Ice Cream (Similarity score: 6.71)
- Purple Cow Premium Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 6.88)
- Sammontana Sammontana (Similarity score: 7.24)
- Mint Ice Cream With Chocolaty Chunks (Similarity score: 7.40)
- Sammontana Barattolino (Similarity score: 7.52)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream (Similarity score: 7.89)
- Purple Cow Brownie S'mores Premium Ice Cream (Similarity score: 9.46)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.46)
- Mackinac Island Fudge Ice Cream, Mackinac Island Fudge (Similarity score: 9.61)
- Ice Cream (Similarity score: 9.61)
- Meijer Inc Denali Ice Cream (Similarity score: 10.66)
- Meijer Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 10.66)
- Spartan Ice Cream (Similarity score: 10.92)
- Simply Crafted Decadent Mascarpone Cheesecake (Similarity score: 11.18)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Peppermint Party Ice Cream Fudge Swirls Filled Red And Green Bunnies, Peppermint Party (Similarity score: 11.80)
Ingredients List
- Ice Cream
- E129
- E133
- E516
- E410
- E407
- Chocolate Chunks
- Coconut Oil
- Cocoa Processed With Alkali
- Cocoa
- Butterfat
- Sweet Cream Buttermilk
- Soya Lecithin
- Natural Flavouring
- Cherry
- Water
- Corn Syrup
- Sugar
- Modified Corn Starch
- E330
- Natural Flavouring
- E129
- Sugar
- E133
- E132
- Corn Syrup
- Cherry Flavor
- Whey
- High Fructose Corn Syrup
- E471
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)