Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.92g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.25255338904364% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 13 |
| Sodium | 77mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 77mg |
| Sugars | 23.08g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Albertsons Ice Cream (Similarity score: 3.68)
- Peppermint Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 3.93)
- Western Family Foods Inc Creamery Select Premium Ice Cream (Similarity score: 3.93)
- Ice Cream (Similarity score: 4.09)
- Dean's Country Fresh Dean's Country Fresh, 100% Real Ice Cream, Birthday Cake (Similarity score: 4.33)
- Ice Cream, Rich Chocolate (Similarity score: 4.80)
- Food Club Death By Chocolate Premium Ice Cream (Similarity score: 4.98)
- Turkey Hill Gelato Swirls (Similarity score: 5.47)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 7.57)
- Ice Cream (Similarity score: 7.63)
- Red Button Vintage Creamery Premium Ice Cream (Similarity score: 8.07)
- Häagen Dazs Crème Glacée Banana & Cream (Similarity score: 8.18)
- Market Pantry Chocolate Fudge Brownie Ice Cream, Chocolate Fudge Brownie (Similarity score: 8.59)
- Nash Finch Company Premium Chocolate Fudge Brownie Ice Cream (Similarity score: 9.21)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E410
- E407
- Cream
- Sugar
- Chocolatey Rice Clusters
- Fudge Swirl
- Corn Syrup
- Whey
- Natural Flavouring
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)