Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 971kj (233 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 971kj (233 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.21g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.21g |
| Saturated Fat | 7.37g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 63.64421416234888% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 7.4g |
| Score | 14 |
| Sodium | 79mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 79mg |
| Sugars | 25.26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Red Button Vintage Creamery Premium Ice Cream (Similarity score: 4.91)
- Rewe Beste Wahl Eis Cookie Dough (Similarity score: 6.37)
- Dean's Country Fresh Dean's Country Fresh, 100% Real Ice Cream, Birthday Cake (Similarity score: 7.10)
- Ice Cream (Similarity score: 7.63)
- Ice Cream (Similarity score: 7.63)
- Turkey Hill Gelato Swirls (Similarity score: 7.76)
- Ice Cream (Similarity score: 8.32)
- Peppermint Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 8.78)
- Western Family Foods Inc Creamery Select Premium Ice Cream (Similarity score: 8.78)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 8.90)
- Albertsons Ice Cream (Similarity score: 8.96)
- Food Club Death By Chocolate Premium Ice Cream (Similarity score: 9.27)
- Ice Cream, Rich Chocolate (Similarity score: 9.58)
- Premium Vanilla Flavored Ice Cream With Chewy Brownie Pieces Swirled With Thick Fudge, Mackinac Island Fudge (Similarity score: 9.58)
- Breyers, Unilever Girl Scout Cookies, Samoas Pieces, Coconut And A Rich Fudge Swirl In Coconut Caramel Flavored Frozen Dairy Dessert, Samoas (Similarity score: 9.85)
Ingredients List
- Milk
- E412
- Cream
- Fudge Swirl
- Sugar
- Skimmed Milk
- Brownies
- Cocoa
- Chocolate
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)