Ice cream, rich chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.62g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.62g |
| Saturated Fat | 6.92g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.25255338904364% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 11 |
| Sodium | 77mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 77mg |
| Sugars | 21.54g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Albertsons Ice Cream (Similarity score: 2.74)
- Ice Cream (Similarity score: 4.80)
- Ice Cream (Similarity score: 4.80)
- Peppermint Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 5.19)
- Western Family Foods Inc Creamery Select Premium Ice Cream (Similarity score: 5.19)
- Turkey Hill Gelato Swirls (Similarity score: 5.33)
- Food Club Death By Chocolate Premium Ice Cream (Similarity score: 6.06)
- Ice Cream (Similarity score: 7.02)
- Häagen Dazs Crème Glacée Banana & Cream (Similarity score: 7.60)
- Dean's Country Fresh Dean's Country Fresh, 100% Real Ice Cream, Birthday Cake (Similarity score: 7.79)
- Tarte Aux Fraises (Similarity score: 8.65)
- Market Pantry Chocolate Fudge Brownie Ice Cream, Chocolate Fudge Brownie (Similarity score: 8.86)
- Red Button Vintage Creamery Premium Ice Cream (Similarity score: 8.91)
- Ice Cream (Similarity score: 9.58)
- Ice Cream (Similarity score: 9.82)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E407
- Natural Flavouring
- Cream
- Sugar
- Chocolatey Rice Clusters
- Corn Syrup
- Cocoa Processed With Alkali
- Whey
- E412
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)