Ice cream bars
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1280kj (306 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1280kj (306 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.23g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.23g |
| Saturated Fat | 17.74g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 78.56510186005315% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 78.6% |
| Saturated Fat Value | 17.7g |
| Score | 17 |
| Sodium | 81mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 81mg |
| Sugars | 20.97g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vanilla Flavored Ice Cream Dipped In Chocolate Flavored Coating & Crisp Rice Bars (Similarity score: 0.00)
- Toffee Ice Cream Bars With Milk Chocolate Flavored Coating & Toffee Candy, Toffee (Similarity score: 7.10)
- Vanilla Flavored Ice Cream With A Chocolate Flavored Coating And Crisped Rice Crunch Bars, Vanilla, Chocolate (Similarity score: 9.31)
- Envia Tiramisu (Similarity score: 11.37)
- Sundae Shoppe Original Vanilla Flavored Reduced Fat Ice Cream With Milk Chocolate Flavored Coating And Crisped Rice, Ice Cream Crunch Bars (Similarity score: 14.49)
- S M Flickinger Co Inc Crunch Bars (Similarity score: 14.49)
- Gelato Biscotto (Similarity score: 15.66)
- Whipped Topping With Brownie Pieces (Similarity score: 15.67)
- Double Chocolate Light Ice Cream With Milk Chocolate Flavored Coating Minis Snack Bars (Similarity score: 15.68)
- Cône Extrême Vanille (Similarity score: 18.07)
- Good Humor, Unilever Good Humor, Artificially Flavored Vanilla Light* Ice Cream Bar With Chocolatey Coating (Similarity score: 18.46)
- Good Humor, Unilever King Cone Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 19.11)
- Premium Ice Cream Bars (Similarity score: 19.74)
- Weißenhorner Weißenhorner Mousse Au Chocolat Noir (Similarity score: 20.15)
- Vanilla Fudge Brownie Reduced Fat Ice Cream Bars (Similarity score: 20.61)
Ingredients List
- Ice Cream
- E433
- E466
- E407
- E160b
- Chocolate Coating
- Sugar
- Cocoa
- Cocoa Processed With Alkali
- Soya Lecithin
- Salt
- Cream
- Artificial Flavouring
- Buttermilk
- Sugar
- Whey
- Corn Syrup
- Contains 1% And Less Of Mono And Diglycerides
- E412
- Natural And Artificial Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)